Korňanský ropný prameň

kategória: Iné atrakcie
obec: Korňa, okres Čadca, Žilinský kraj, SK

Popis:

V okrese Čadca v Žilinskom kraji sa v kysuckej obci Korňa nachádza "čierne zlato". Unikátny ropný prameň, ktorý sa zachoval ako jediný z podobných menších povrchových výverov ropy v strednej Európe. Ide o prirodzený povrchový výver ropy s občasnými výronmi samozapaľujúceho sa metánu. V roku 1984 bol vyhlásený za prírodnú pamiatku. Napriek tomu, že sa jedná o veľmi kvalitnú ropu, vrty v okolí - s ktorými sa začalo už na konci 19. storočia, nepreukázali také množstvo ropy, aby sa vyplatila priemyselná ťažba. K prameňu je voľný prístup, cca 150 m od parkoviska pri hlavnej ceste ale môžete to vyskúšať na motorkách až k prameňu - samotná cesta nie je až taká zlá (je šutolinová). 
Hneď o pár metrov ďalej nájdete "maketu" veterného mlynu. Táto "maketa" zobrazuje veterný mlyn, ktorý je umiestnený v Nižnej Korni - ten sa nachádza sa v ťažko dostupnom teréne, preto je potrebné prejsť približne tri kilometre cez les, aby ste sa k nemu dostali a navyše je už v zlom technickom stave.

Ak sa ti náš projekt páči, podpor nás a kúp nám kávičku :)

Informácie
Používame cookies, prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.

Portál KamNaMotorke.sk vznikol v roku 2020 a ponúka návštevníkom tipy na výlety na motorke a informácie o udalostiach spojenými s moto životom na Slovensku.

Aj pomocou Vás, neustále vylepšujeme portál a rozširujeme našu databázu a podporujeme tak slovenskú moto komunitu. Ďakujeme!

© Kam na motorke.sk - portál o cestovaní a udalostiach pre motorkárov - všetky práva vyhradené
Sledujte nás na:
Facebook
FB skupina
Instagram