Duklianske bojisko

kategória: Pamätníky
obec: Vyšný Komárnik, okres Svidník, Prešovský kraj, SK

Popis:

Máme tu pre vás výlet na miesto zachytávajúce spomienky našej minulosti, takže ak ste vášnivý historik-motorkár zbystrite pozornosť. Pamätník Československej armády na Dukle je národná kultúrna pamiatka pripomínajúca spoločnú operáciu sovietskych a česko-slovenských vojsk o Dukliansky priesmyk, ktorá sa tu odohrala na jeseň v roku 1944. Tento prírodný areál patrí k najnavštevovanejším miestam regiónu. Nachádza sa v blízkosti hraničného priechodu do Poľska. Počas bojov tu padlo vyše 60 tisíc sovietskych a československých vojakov. Pamätník vysoký 28 m postavili v roku 1949. Je zakomponovaný do vojenského cintorína, ktorý pretína kolonáda s bronzovými tabuľami. Tabule nesú mená 1 265 padlých príslušníkov 1. čsl. armádneho zboru. Po obvode cintorína sa nachádzajú busty hrdinov Dukly vrátane busty veliteľa zboru, generála L. Svobodu. Na ceste smerom k pamätníku narazíte na parkovisko, kde môžete odstaviť motorky. Odtiaľ je to cca 6 minút k Duklianskeho priesmyku. Ak budete mať čas vráťte sa naspäť k parkovisku a pokračujte ďalej pešo po ceste ( kľudne použite GPS navigáciu). Asi 4 minúty od vás sa nachádza vyhliadková veža Dukla.

Ak sa ti náš projekt páči, podpor nás a kúp nám kávičku :)

Informácie
Používame cookies, prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.

Portál KamNaMotorke.sk vznikol v roku 2020 a ponúka návštevníkom tipy na výlety na motorke a informácie o udalostiach spojenými s moto životom na Slovensku.

Aj pomocou Vás, neustále vylepšujeme portál a rozširujeme našu databázu a podporujeme tak slovenskú moto komunitu. Ďakujeme!

© Kam na motorke.sk - portál o cestovaní a udalostiach pre motorkárov - všetky práva vyhradené
Sledujte nás na:
Facebook
FB skupina
Instagram